Řídíme z Brna osvětlení v malém městě u Košic

1

Společnost Datmolux se zabývá selektivním řízením světelných bodů. Zjednodušeně a polidštěně, dovede řídit veřejně či firemní osvětlení prostřednictvím svého systému a internetu. Při své návštěvě ve společnosti jsem měl možnost hovořit s panem Štefanem Kormaňákame (můžu funkci?)

Kdo je Datmolux?

Byli jsme jedni z prvních, kdo se začal veřejně hlásit k internetu věcí. Na prvních konferencích na toto téma jsme byli zpravidla jediní z Čech, kdo měl nějakou konkrétní aplikaci s konkrétním řešením. Základem našich aktivit je veřejné osvětlení v Brně a dalších měst v zahraničí. Rádi říkáme, že Brno už je 15 let Smart City, jen o tom neví

wp_20161121_13_35_32_pro

Proč IOT?

V současé době kdy se dere do popředí cloud a internet věcí se snažíme využít jejich výhody. Základem našeho řešení je MESH síť sestavená, která využívá volného pásma a Wi-Fi. Inteligence se přesunula z centra směrem ke světlům, naše řešení funguje o jednu úroveň výš. Využíváme rozvaděče a rádiovou síť. Tu pro Brno provozuje společnost Rakom. To nám umožňuje řídit a regulovat jednotlivá světla. Postupně jsme se dostali k tomu, že jsme řídili světla až po napájení. Ale byla tu různá kvalita materiálu kabelů. Hledali jsme tedy další cestu a našli IQRF. Tím jsme  posunuli inteligenci z rozvaděče na jednotlivé svítidlo.

Co všechno vaše řešení umí?

Začali jsme veřejným osvětlením dispečerskými systémy.

Vedle ovládání spuštění a vypnutí všech světel, umíme řídit intenzitu jejich svícení a to i idndivudáoně po jednotlivých svítidlech. Lzet tak například přizpůsobovat intenzitu světla podle okolí v závislosti a šetřit tím energii. U budov lze osvětlit jejich segmenty v závislosti na činnosti, která se v nich odehrává. Umíme změřit defektoskopii stožáru. Z a pomocí speciálního bagříku, který zatřepe vybraným stožárem osvětlení zjistíme, zda je tento stožár stabilní a může fungovat, nebo je ho potřeba opravit. Dále umíme řídit vyrovnávání kapacitní zátěže pro průmysl, aby se klient vyhnul pokutám od energetiků.

Jak měříte spotřebu?

Máme on-line napojey rozvaděče. Jsme schopni přečíst 430 elektroměrů během několika vteřin. Tak jsme schopni měřit spotřebu i po jednotlivých světlech.

wp_20161121_14_07_50_pro

Vaše řešení je tedy určeno výhradně pro města a obce?

To ne. Při jeho vyvíjení jsme se posunuli směrem k průmyslovým halám a jejich osvětlení. Oproti konkurenci jako například technologie ZigBee nemáme problém s viditelností WiFi routerů poté, co se objeví v cestě jejich signálu překážky, jako nově postavené regály nebo stěny apod.

Kde můžeme vaše řešení vidět?

V současné době ve městech Tábor, Sliven v Bulharsku, na slovensku v městečku Smolník, máme i lokality v Rumunsku. Od roku 2000 do roku 2007 jsme provozovali naše řešení v Brně. Co se týká firemní klientely, jako příklad můžeme uvést JULI Motorenwerk Moravany, vyrábějící elektrické motory pro vysokozdvižné vozíky. Celý jejich areálů tvoří Faradayovu klec a byly tudíž obavy z prostupnosti signálu. Ty se ale nepotvrdily a od prvního dne veškeré osvětlení funguje bez problémů.

Kolik umíte klientům uspořit energie?

Úsporu rozdělujeme na 2 části. Pokud obec nebo firma svítí standardními svítidly, změna na LED jim uspoří 50% energií. My k tomu přidáme dalších 25%. Dohromady tedy 75-80%.

V čem jste programovali ovládací software? 

Vše programu jsme v Javě. Proto je naše řešení provozovatelné jak v Linuxu, tak ve Windows.

Kde pořízujete čipy a hardware?

Standardní záležitosti řešíme standardními cestami. Pokud jde o IoT, využíváme společnost Micronix a její komponenty.

 

Děkuji za rozhovor

 

wp_20161121_13_37_53_pro  wp_20161121_14_07_32_pro  wp_20161121_14_14_38_pro   wp_20161121_13_41_57_pro

leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

related posts

Instagram has returned invalid data.