Podívali jsme se do vznikající IOT laboratoře

1

Jak běží přípravy otevření IOT laboratoře pod jménem Fab Lab jsem se byli podívat v Brně. Laboratoř pro internet věcí vzniká v Jihomoravském inovačním centru (JIC) pod vedením Tomáše Mejzlíka. Místnosti o rozloze 180 m2 budou přímo nadupány nejrůznějšími zařízeními od laseru, před různé typy 3D tiskáren až po stavebnicové systémy Arduino a Raspbery, aby umožňovaly návštěvníkům zhotovit modely hardwaru jejich řešení. Laboratoř se otevře v březnu a my budeme u toho. Jak probíhá navážení strojů a jejich zkoušení jsme se byli sami podívat. Zároveň jsme položili pár dotazů Tomáši Mejzlíkovi, pod jehož vedením Brněnský FabLab vzniká.

Tomáši ab Lab bude postupně naplněn nejrůznějšími zařízeními. Které považujete za výjimečné nebo klíčové?

Není to primárně o přístrojích, nejdůležitější roli hraje komunita lidí, kteří chtějí objevovat nové možnosti, zdokonalovat své nápady. Nicméně podle zkušeností ze světa bývá ve FabLabech ten nejpoužívanější stroj hlavně kvůli své rychlosti, přesnosti a rozmanitosti použití laserová řezačka.

Co si bude moci zájemce ve FabLabu vyrobit?

Z pohledu IoT budou moci uživatelé začít na jednoduchých starter kitech a nepájivé elektronice, pokračovat mohou s hromadou součástek, pájkami, osciloskopy, analyzátory, ultrazvukovou čističkou… nebo čímkoliv, co si sami přinesou.

Budou k dispozici i senzory a softwarové systémy k jejich ovládání?

Jasně. Na vyzkoušení bude k dispozici spousta senzorů a jejich programátory.

Od kdy se budou moci hlásit oficiální členové do FabLabu?

Otevřít plánujeme v březnu 2017. Pokud chcete mít aktuální info, stačí se přihlásit k odběru novinek do newsletteru, nebo na Facebooku.

leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

related posts

Instagram has returned invalid data.